25 E zakonshme të Windows 10 Problemet dhe si për të rregulluar ato

3 Fishekzjarre 3 Fishekzjarre ×

windows 10 problems and solutions

Dritaret 10 është tani në dispozicion që nga ditët e tani për të gjithë dhe shumë përdorues tashmë po e raportoni probleme shumë me instalimin, zë, sigurisë etj. Ky post do të flasim për Windows-it 10 problemet dhe se si për të rregulluar ato.

#1 Dritaret 10 Kërkesat e sistemit

Windows 10 settings and control

Kjo është më shumë një prelud, por është e rëndësishme të dini se në qoftë se ju doni të parandaluar probleme të panevojshme mbi instalimin. Kompjuteri juaj duhet të jetë deri në të njëjtin nivel me standardet e caktuara. Ja syze Microsoft kërkon:

  • Një procesor i 1 gigahertz (GHz) ose më të shpejtë
  • 1 Gigabyte (GB) (32-bit) ose 2 GB (64-bit) RAM
  • 16 GB të lirë hard disk space
  • Microsoft DirectX 9 Pajisja grafike me shofer WDDM
  • Një llogari e Microsoft dhe qasje në Internet

#2 Dritaret 10 nuk do të shkarkoni

Windows 10 won’t download

Dritaret 10 nuk do të shkarkoni

Përdoruesit të cilët kanë të Windows 7, 8 ose 8.1 janë menduar të jetë në gjendje për të shkarkuar të Windows 10 automatikisht duke klikuar një ikonë upgrade në sistem tray në taskbar. Megjithatë, Disa përdorues kanë pasur vështirësi me shkarkim, ose nuk kanë qenë të autorizuar për ta shkarkuar atë ende (Microsoft është lëkundet nga përmirësimet gradualisht në mënyrë që në internet nuk e prish).

Zgjidhje

Në shumicën e rasteve, problemi është hasur për shkak botim juaj e tanishme e Windows-it nuk është i përditësuar plotësisht, dhe drejtimin e Windows Update zgjidh problemin.

Duhet që të dështojnë, ju mund të punojë rreth problemit duke përdorur Windows Microsoft 10 shkarko mjet media. Ajo do të shkarkoni një skedar iso e sistemit operativ, të cilat mund të ngarkohet në një drive USB ose një DVD për të pastaj të instaluar sistemin operativ nga e para.

#3 Dritaret 10 Çështjet Aktivizimi

Windows 10 Activation issues

Dritaret 10 Çështjet Aktivizimi

Ndoshta problemi më themelor që përdoruesit janë të raportimit në ditët e para të Windows-it 10 është një vështirësi në aktivizimin software sapo është instaluar. Është e vështirë të imagjinohet një çështje më themelore se kjo, dhe natyrisht kjo ka çuar në disa përgjigjeve më tepër gjaknxehtë në forumet e internetit gjatë ditës së fundit apo më shumë.

Megjithatë, frustruese edhe pse çështjet e aktivizimit pa dyshim janë, në rastin e Windows-it 10 është e mundur për zgjidhjen e tyre relativisht të painlessly. Në të vërtetë, Microsoft ka deklaruar publikisht se çdo çështje në lidhje me aktivizimin duhet në fakt të zgjidhë vetë brenda pak minutash. Kjo është përgjithësisht raportuar të jetë rasti në mesin e Windows-it 10 Komuniteti, por disa përdorues kanë vështirësi megjithatë me përvojë të qëndrueshme. Nuk do të jetë gjithmonë anomali me një deklaratë për software të këtij kompleksiteti, megjithëse, dhe pa dyshim një rrugë e këshillueshme për ata që përjetojnë këtë problem është thjesht për të instaluar dhe të provoni përsëri.

#4 Dritaret 10 Përditësimet automatike

Windows 10 Automatic updates

Dritaret 10 Përditësimet automatike

Shumë njerëz kanë shprehur shqetësime në lidhje me politikën e re përditësimin Microsoft. Updates të Windows-it 10 janë të detyrueshme, kështu që ju nuk mund të zgjedhin nga shkarkimi dhe instalimi i tyre. Kjo do të thotë që ju keni software të qëndrueshme me patches fundit të sigurisë dhe fixes, por në kohë ajo do të shkaktojë probleme. Ne kemi parë tashmë glitches dhe crashes shkaktuar nga një konflikt në mes të Windows Update dhe shoferin e fundit Nvidia, edhe pse çështja ishte caktuar shpejt. Bug çuditshme poshtër përmes testimit të Microsoft-it është e pashmangshme.

Workarounds

Nëse ju shkojnë në këtë Faqe mbështetje Microsoft ju do të gjeni udhëzime për uninstalling një shofer padëshiruar ose përditësim. Ju gjithashtu do të gjeni "Shfaq ose fshih përditësimet" paketë ekspert. Shkarko atë, hapur atë, trokitje e lehtë Fshih më të reja, dhe pastaj shikoni përditësimet që ju nuk dëshironi të instaloni automatikisht. Ju gjithmonë mund të kthehen në atë më vonë dhe trokitje e lehtë Trego përditësime të fshehura dhe pastaj zgjidhni çdo gjë që ju keni vendosur që ju dëshironi të instaloni, pasi të gjithë.

Ju mund të përdorni një firewall për të bllokuar shërbimin e freskimit dhe për të parandaluar atë nga përditësimin automatikisht. Problemi me këtë është se Microsoft ka një politikë të prerjes off qasje në përditësime të ardhshme nëse nuk pranoni përditësimet që vijnë përmes brenda një muaji. Qasja do të restaurohen në qoftë se ju më vonë pranoni përditësimet që janë bllokuar, kështu që ajo ende mund të jetë një mënyrë e blerjes së disa kohë për të gjetur se si të qëndrueshme update është.

#5 Dritaret 10 Probleme të shëndosha

Windows 10 Sound problems

Dritaret 10 Probleme të shëndosha

Nëse keni probleme me instalimin e një shofer Realtek, nuk do të marrë përvojë të plotë audio me VIA HD Audio, ose kanë probleme me CONEXANT audio, ka një workaround për ju të provoni.

Le të marrin një vështrim në këto tre çështje në mënyrë të kundërt. Një problem me CONEXANT audio do të thotë që ju mund të dëgjoni asnjë tingull në Windows 10 edhe pse çdo gjë duket për të punuar si duhet. Ndërsa kjo është duke u hetuar, Microsoft sugjeron drejtimin msconfig.exe dhe shkon tek tab Boot. Kliko opsionet e avancuara butonin, kontrolloni kutinë maksimale e kujtesës dhe të vendosur vlerën në 3072.

Workaround

Nëse keni VIA HD Audio dhe gjeni se ju mund të dëgjoni vetëm zërin nga disa Apps, ka një tjetër workaround për ju. Pajisjet hapura Playback, right click pajisjen audio prodhimit dhe vendosjen e tij si pajisjen e parazgjedhur. Me këtë bëhet, zgjidhni pajisjen, Prona hit, të shkojë në enhancements tab dhe kontrolloni çaktivizoni të gjitha përmirësimeve mundësi.

Më në fund, në qoftë se ju jeni të rrënuar me një problematike Realtek instalim audio shofer — në mënyrë të veçantë një gabim 0x000005b4 — ju mund të provoni një workaround botuar në Biblioteka Mbështetje Stone. Ka një udhëzues për të përdorur Grupi i Politikave Editor për t'i dhënë shoferit më të gjatë për të instaluar, ose ju mund të shkarkoni një skedar regjistrit për të vënë parametrat e reja në vend me një çift të klikimeve. Pasi kjo është bërë, ju mund pastaj të ri-pamundurën instalimin shofer.

#6 Dritaret 10 përditësime detyruar shkaktojnë rrëzimin e sistemit

Windows 10 Crash

Një tjetër problem i shkaktuar nga përditësimet detyruar është se ata mund të rrëzimit kompjuterin tuaj.

Zgjidhje

Rebooting kompjuterin tuaj duhet të rregullojmë se në një rast pas rasti bazë. Ju gjithashtu mund të uninstall shoferit që është duke shkaktuar probleme.

#7 Dritaret 10 Çështjet Chrome

Windows 10 Chrome issues

Dritaret 10 Çështjet Chrome

Shumë përdorues raportojnë edhe probleme të hershme me Krom shfletuesi. Edhe pse Microsoft ka tentuar të repackage përpjekjet e veta të shfletimit të internetit me lirimin e shfletuesit Edge, kjo është ende një lajm pa dyshim i keq për korporatën. Chrome ka fituar shumë popullaritet me përdoruesit hardcore internetit, dhe këto janë pikërisht lloji i njerëzve që janë të natyrshme të ngjarë të ketë qenë adoptuesit e hershëm të sistemit operativ Windows.

Për fat të keq, shumë përdorues shfletuesit Chrome janë duke përjetuar një traget të tërë problemesh, me bogging dhe slowdowns e softuerit konsiderohet veçanërisht i përhapur. Duket se për disa Shkarkues e shfletuesit Chrome, Detyrat procesor intensive të tilla si streaming video janë thjesht nuk veprojnë, si duhet.

Kjo me siguri do të jetë një çështje që Microsoft punon në kalimin e kohës, por një workaround në fillim për çdo çështje krom përvojë është për të vrarë të gjitha zgjerimet në lidhje me shfletuesit. Ashtu si me të gjitha problemet që kanë të bëjnë me Windows 10, sugjerimi i uninstalling dhe reinstalling Chrome ka qenë gjithashtu një shquar, dhe një teknikë e thjeshtë që mund të ndihmojë për të përmirësuar ndonjë vështirësi.

#8 Dritaret 10 përditësime detyruar të shkaktojë përplasje software

Windows 10 forced updates cause software clashes

Dritaret 10 përditësime detyruar të shkaktojë përplasje software

Të rejat e detyruar janë larg nga aspekti i trickiest e Windows-it 10. Megjithatë, një tjetër problem që mund të ndodhë është kur një përditësim të Windows përkon me një palë e tretë të menaxhimit shofer software përditësimit. Kjo mund të shkaktojë një përplasje. Software palës së tretë mund të ndalet, por update Windows-i nuk mund të.

Workaround

Bast juaj më e mirë është uninstall tretë menaxhimit shofer partisë dhe të lënë të Windows kujdeset për të gjitha të rejat e sistemit, i cili i jep pushtet Microsoft mbi produktet e një kompani tjetër e.

#9 Dritaret 10 Zhdukur preferuarat

Windows 10 Disappearing favorites

Dritaret 10 Zhdukur preferuarat

Internet Explorer ka qenë një nga pjesët më të fyer e softuerit në botë, dhe Microsoft ishte shumë e shumë i detyruar për të rinovuar atë më shpejt se sa më vonë. Nuk është çudi atëherë që ai ka lëshuar një të ri Shfletuesi Edge, dhe përgjigja herët për këtë program është se ajo është përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme mbi Internet Explorer paraardhësi i tij.

Megjithatë, Disa përdorues kanë përjetuar probleme gjetjen listën e tyre të preferuarat, të cilat janë menduar për të emigruar mbi direkt nga ekzistuese bookmarks Internet Explorer. Megjithatë, në shumicën e rasteve kjo është thjesht një çështje e identifikimit. Në mënyrë për të gjetur preferuarat në buzë, ajo është thjesht e nevojshme për të hapur menu dhe pastaj kliko 'Settings'. Shkoni poshtë në 'preferuarat Import’ nga një shfletues, zgjidhni shfletuesit që është përdorur më parë, dhe në fund klikoni "Import". Kjo duhet të zgjidhë problemin çast.

#10 Dritaret 10 Cortana nuk punon

Windows 10 Cortana not working

Dritaret 10 Cortana nuk punon

Disa të Windows 10 përdoruesit janë duke pasur vështirësi për marrjen Cortana për të punuar. Disa njerëz janë duke marrë mesazhe që Cortana nuk është në dispozicion në rajonin e tyre ose gjuhën, pavarësisht nga të qënit në një rajon i mbështetur dhe duke përdorur një gjuhë të mbështetur. Të tjerë kanë gjetur Cortana nuk është nga default, ose nuk punon si duhet.

Workaround

Së pari, godit Fillim > Cortana > Fletore shënimesh dhe ju mund të toggle Cortana në dhe jashtë.

Hidhni një sy në Cilësimet > Kohë & gjuhë. Ju duhet të bëni të sigurtë që ju jeni duke përdorur një nga këto gjuhë - Kinezisht (I thjeshtësuar), Anglisht (U.K.), Anglisht (SH.B.A.), Frëngjisht, Italian, Gjermanisht, dhe spanjisht, dhe se gjuha paketë juaj Fjala është instaluar. Ju gjithashtu duhet vendin tuaj ose rajon të Kinës, Francë, Gjermani, Itali, Spanjë, Angli, ose Shtetet e Bashkuara.

#11 Dritaret 10 OneDrive placeholders shkuar

Windows 10 OneDrive placeholders gone

Dritaret 10 OneDrive placeholders shkuar

Microsoft ka ndryshuar mënyrën se shërbimi backup cloud, OneDrive, punon në Windows 10. Shumë njerëz janë të inatosur për të gjetur se placeholders, të cilat janë në thelb previews e dosjeve individuale ruhen në cloud, janë hequr. Gjoja, kjo është bërë për shkak se disa njerëz janë të hutuar nga placeholders dhe mendonte se dosjet janë ruajtur në nivel lokal. Sistemi tashmë është i bazuar në një sinkronizuar selektiv, i cili nuk i pëlqeu disa njerëz të cilët i pëlqente të jetë në gjendje për të sync fotografi individuale, veçanërisht kur punojnë në pajisje me hapësirë ​​të kufizuar magazinimit.

Workarounds

Go përmes shfletuesit web dhe për të gjetur fotografi individuale që ju dëshironi.

Ju mund të hartë atë si një makinë në skedar explorer. Identifikohu për të OneDrive në shfletuesin tuaj dhe klikoni në Files pastaj kopje numrin CID (ajo do të thonë DC = ndjekur nga një numër në shiritin e adresave). Për këtë shembull, le të thonë se ai thotë CID = 435rty. Hapur Dokumentit Explorer, shkoni në Kjo PC, dhe klikoni Rrjet Harta makinë, zgjidhni një letër dhe pastaj ngjitur në "https://d.docs.live.net/435rty". Ku 435rty është numri juaj CID. Reconnect në shenjë-në duhet të kontrollohet. Ju do të duhet të nënshkruajë në, por pastaj ju do të jetë në gjendje për të hyrë në OneDrive tuaj nëpërmjet dokumentit Explorer, por të paralajmëruar - ajo është pak i ngadalshëm.

Shënim : Kjo është ende një punë në vazhdim, kështu që në qoftë se është e rëndësishme për ju, tregoni ekipin OneDrive në lidhje me të. Ju mund të bëjë sugjerime në Website OneDrive. Ata mund të sjellin placeholders apo ndonjë alternativë të kthehet në një përditësim të ardhshëm.

#12 Dritaret 10 Folder dështojnë

windows 10 folder fail

dritaret 10 dosje të dështojnë

Disa e hershme të Windows 10 përdoruesit kanë sugjeruar se Windows 8 është superior ndaj sistemit të ri operativ në një lidhje. Aplikacioni email që është përfshirë në Windows 10 aktualisht nuk lejojnë përdoruesit për të krijuar subfolders kur organizimin e email-ekzistuese. Derisa kjo mund të konsiderohet si diçka e një çështjeje parëndësishëm nga shumë përdorues, aktualisht nuk ka asnjë zgjidhje për këtë ankesë.

#13 Dritaret 10 Çështja Mail

Windows 10 Mail issue

Shumica e atyre që kanë parashikuar të Windows 10 thonë se Windows Mail në dispozicion në versionin e 8.1 ishte superior. Kjo është për shkak se ju mund të krijojë dosje dhe subfolders, të cilat ju nuk mund të bëni me app në Windows Mail 10 (të paktën si tani). Njerëzit që duan të bëjnë më shumë customizing-mail janë duke përdorur Thunderbird vend, i cili punon mirë me Windows 10.

#14 Dritaret 10 tepërt çështje konsumi Bandwidth

Windows 10 excess bandwidth consumption issue

Dritaret 10 tepërt çështje konsumi Bandwidth

Në Windows 10 Tipar Optimizimi dorëzimit Update që është aktivizuar nga default. Problemi është se ky funksionalitet automatikisht përdor kompjuterët të presë dhe bandwidth internetit në kuadër të transmetojë përditësime në Windows tjetër 10 PC përdoruesit

Zgjidhje

Dritaret 10 Përdoruesit mund të zgjedhin për të manualisht kthehet-off funksion, duke mbajtur Bandwidth të rëndësishëm për aktivitetet jetike. Për të çaktivizuar Windows Update dorëzimit Optimizimi, ndiqni hapat e mëposhtëm:

Hap 1: Cilësimet Hapur

Hap 2: Lundruar në seksionin e Windows Update

Hap 3: Zgjidh avancuar

Hap 4: Zgjidhni Zgjidhni se si përditësime janë dorëzuar përzgjedhje

Hap 5: Set toggle të Off

Pas instalimit të Windows 10, Përdoruesit duhet të vini re se Get updates nga Microsoft, dhe për të marrë informatat më të reja nga dhe për të dërguar më të reja që është vendosur nga default me ​​PC në rrjetin tim lokal, dhe PC në internet.

Microsoft ka deklaruar se Windows Update dorëzimit Customisation tipar jo domosdoshmërisht do të ngadaltë poshtë lidhje interneti një PC pritës, por do të përdorin bandwidth kufizuar vetëm.

#15 Dritaret 10 Çështjet Lidhshmëria

 

Windows 10 Connectivity issues

Dritaret 10 Çështjet Lidhshmëria

Disa të Windows 10 përdoruesit janë gjithashtu duke u ankuar se Wi-Fi është prerja jashtë në një bazë të rregullt. Kjo nuk është e pazakontë me çdo sistem operativ apo makinë, por në rastin e Windows-it 10 ka pasur probleme me rilidhjen. Kjo në fakt nuk është një çështje veçanërisht e pazakontë në të gjithë versionet e shumta të Windows, dhe fiksimin ai thjesht kërkon një reboot thjeshtë. Kjo ishte më parë një çështje me Windows 7 dhe Dritaret 8, dhe është diçka që duhet të zgjidhet në mënyrë mjaft të drejtpërdrejtë.

Ajo ka qenë gjithashtu sugjeroi disa nga adoptuesit e hershëm të Windows 10 se disabling Wi-Fi ndarjen mundëson lidhjes pa tel të jetë dukshëm më e qëndrueshme. Kjo workaround nuk është verifikuar zyrtarisht nga Microsoft, por në qoftë se Wi-Fi duket të jetë një çështje më pas disabling ndarjen në Windows 10 mund të jetë një fix afat-shkurtër.

#16 Dritaret 10 Wi-Fi paqëndrueshme, i ngadalshëm, ose nuk do të lidhë

 Windows 10 Wi-Fi unstable, slow, or won’t connect

Dritaret 10 Wi-Fi paqëndrueshme, i ngadalshëm, ose nuk do të lidhë

Një shumë e Windows-it 10 përdoruesit janë raportimin e çështjeve me Wi-Fi. Për disa njerëz është i ngadalshëm ose intermittently pika lidhjen, të tjerët janë duke pasur vështirësi për marrjen Wi-Fi për të punuar në të gjitha.

Workaround

Filloni duke kthyer router tuaj dhe kompjuterin tuaj off dhe përsëri.

Nëse ju nuk mund të merrni Wi-Fi për të punuar në të gjitha, atëherë ju mund të keni një problem shofer. Kontrolloni me prodhuesit e rrjetit tuaj përshtatës dhe të sigurohemi që ju keni shoferin e fundit. Ju mund të keni për ta shkarkuar atë në një kompjuter tjetër dhe të instaloni atë me anë të USB flash drive.

Sigurohuni që routeri juaj ka gjithashtu firmware i fundit. Ju do të gjeni atë në faqen e internetit e prodhuesit.

Shko tek Cilësimet > Rrjet & Internet > Wi-Fi. Sigurohuni që Lidhu automatikisht kuti është kontrolluar për rrjetin që dëshironi të lidheni me.

Shko tek Cilësimet > Rrjet & Internet > Wi-Fi > Menaxho Wi-Fi settings > Menaxhuar rrjetet e njohura dhe zgjidhni rrjetit tuaj, pastaj klikoni Harroj. Ristartoni kompjuterin dhe futni të dhënat e rrjetit për t'u lidhur freskët.

#17 Dritaret 10 ndan juaj Wi-Fi me kontaktet

Windows 10 shares your Wi-Fi with contacts

Dritaret 10 ndan juaj Wi-Fi me kontaktet

Ka gjithmonë një ekuilibër që do të gjenden në mes komoditet dhe siguri, por disa njerëz ndihen Microsoft ka tejkaluar kufijtë me re Wi-Fi Sense tipar. Ideja themelore është se ai ofron një mënyrë të lehtë dhe automatike për të ndarë Wi-Fi fjalëkalimin tuaj (plotësisht Encrypted) me kontakte thithur në nga Outlook, Skype, ose Facebook. Problemi është se ju nuk mund të dëshironi të japë qasje në rrjetin Wi-Fi tuaj në çdo një nga Facebook tuaj "miqtë".

Zgjidhje

Shko tek Cilësimet > Rrjet & Internet > Wi-Fi > Menaxho Wi-Fi settings dhe ju mund të toggle rrjetit ndarjen off, ose të zgjedhin për të përfshirë Outlook, Skype, ose Facebook.

Ju gjithashtu mund të vendosë nëse për të lidhur në rrjete të përbashkëta nga kontaktet tuaja këtu, e cila është e rëndësishme, sepse, siç thotë Microsoft, "Mbani mend, jo të gjitha rrjetet Wi-Fi janë të sigurta. "

Nëse shqetësimi juaj është në lidhje me një rrjet të kompanisë, ose dikush tjetër në rrjetin tuaj nuk zgjedhur nga, atëherë ju mund të shtoni tekstin "_optout" për emrin e rrjetit tuaj (SSID), por Microsoft thotë se ajo mund të marrë disa ditë për të rrjetit tuaj për të të shtohet në listën e zgjodhi-out për Wi-Fi Sense.

#18 Dritaret 10 Bluetooth nuk punon

Windows 10 Bluetooth not working

Dritaret 10 Bluetooth nuk punon

Mjaft disa të Windows 10 përdoruesit janë duke pasur vështirësi për marrjen Bluetooth për të punuar si duhet. Kjo mund të ndikojë në tastierën tuaj, maus, kufje, dhe çdo gjë tjetër që lidhet me kompjuterin tuaj nëpërmjet Bluetooth.

Zgjidhje

Shko tek Cilësimet > Devices dhe sigurohuni që Bluetooth është toggled në.

Sigurohuni që Bluetooth accessory juaj është plotësisht e ngarkuar dhe se ju po ndjekin procesin e çiftimit. Ndonjëherë ju duhet të mbani të shtypur një buton për të bërë pajisjen discoverable. Kontrolloni me prodhuesin për detaje.

Ka një shans të arsyeshëm se ky është një problem shofer. Ju do të dëshironi të kontrolloni me prodhuesit që ju keni shoferin e fundit, veçanërisht në qoftë se ju jeni të hedhur drejt nga Windows 7 në 10.

Disa njerëz kanë raportuar se uninstalling shofer për pajisjen ju jeni të paturit e një çështje me, rebooting kompjuterin tuaj, dhe pastaj të lënë Microsoft automatikisht të zbulojë atë dhe të instaloni shofer do të bëjnë mashtrim.

#19 Dritaret 10 Printer nuk i përgjigjej

 Windows 10 Printer not responding

Dritaret 10 Printer nuk i përgjigjej

Nëse, pas përmirësimit, ju gjeni se printeri juaj nuk është duke punuar, ju mund të keni për të filluar të gjithë procesin e instalimit mbi.

Zgjidhje

Në mënyrë që të sigurohet lidhjes seamless, gjithçka, edhe shoferët e hardware shoqërues, duhet të jenë të përditësuar paraprakisht e përmirësimit. Sigurohuni që ju jeni duke përdorur një printer që është kompatibil me Windows 10.

#20 Dritaret 10 nuk mund të hapur Windows Store, ose nuk mund të shkarkoni Apps

Windows 10 can’t open Windows Store or can’t download apps

Dritaret 10 nuk mund të hapur Windows Store, ose nuk mund të shkarkoni Apps

Duket sikur shumë njerëz do të vrapojnë në probleme me Windows Store pas përditësimit të Windows-it 10. Për disa njerëz kjo nuk do të hapet në të gjitha, për të tjerët është e provuar e pamundur që në fakt të shkarkuar Apps ose përditësime app. Ka një shans që shkarkime vonuara app dhe përditësime janë rezultat i serverëve të zënë, por ka disa gjëra që ju mund të përpiquni:

Workaround

Shtyp Dritaret + R dhe pastaj shtypni exe në kutinë dhe shtypni Hyj. Nëse kjo nuk funksionon atëherë fshini shkarko radhë tuaj dhe provoni përsëri. Disa njerëz raportojnë se ai ka punuar për ta pas një përpiqet pak.

Nëse ju nuk mund të hyni Windows Store në të gjitha ajo mund të jetë për shkak se ju keni vendosur të gabuar rajon. Shko tek Cilësimet > Kohë & gjuhë dhe sigurohuni që keni vendosur atë në vendin që ju jeni të vërtetë në.

Është gjithashtu me vlerë duke u siguruar se nuk është ulur në parametrat e kohës pasakta. Hidhni një sy në Cilësimet > Kohë & gjuhë dhe sigurohuni që të gjitha duket e drejtë.

#21 Dritaret 10 Edge nuk do të derdhet muzikë kur minimizohet

Windows 10 Edge won't stream music when minimized

Dritaret 10 Edge nuk do të derdhet muzikë kur minimizohet

Sepse Edge është një app universale, veprimet e saj janë pezulluar, kur është e minimizuar. Kjo është me të vërtetë i bezdisshëm, kur ju jeni të streaming muzikë mbi të.

Nuk ka fix për këtë, kështu që ju thjesht duhet të derdhet muzikën tuaj nga një burim tjetër në qoftë se keni ndërmend për të dëgjuar atë duke përdorur pajisjen tuaj për aktivitete të tjera.

#22 Dritaret 10 Prekje Tricky

Windows 10 Tricky touchscreen

Dritaret 10 Prekje Tricky

Disa përdorues parapamje të Windows 10 në pajisjet e tyre mobil thonë se aftësitë prekje nuk janë aq intuitive funksionale si ata duhet të jenë të. Për shembull, është e lehtë të humbasë në buzë të një dritare, kur duke u përpjekur për të drag atë, dhe disa nga ikonat janë shumë të vogla për të kuptuar me jastëk tuaj gisht.

Për fat të keq, kjo është vetëm natyra e bishës. Nuk është me të vërtetë shumë të tjera se praktika që do t'ju ndihmojë të kapërcyer këtë problem sqimatar.

#23 Dritaret 10 Annoying pop-ups

Windows 10 Annoying pop-ups

Dritaret 10 Annoying pop-ups

Më në fund, përdoruesit e mediave sociale kanë raportuar se kur u përpjekur për të instaluar Windows 10 se ata janë ndeshi një mesazh veçanërisht irrituese. Kjo dritare pop-up ofron disa këshilla që ndihmojnë më pak se çdo kompani software ka ofruar ndonjëherë ndonjë nga përdoruesit e saj. Dritarja në fjalë thjesht thekson se "ka ndodhur Diçka", dhe pastaj shtjellon këtë koncept duke thënë se “Diçka ka ndodhur – Microsoft – Diçka ka ndodhur. "

Natyrisht kjo është takuar me shumë gëzim dhe Meme-krijimit të mediave sociale, por pavarësisht nga debatet dhe dëfrim se shumë njerëz kanë nxjerrë nga ky gabim, në praktikë kjo nuk është me të vërtetë një problem masiv. Circumnavigating këtë çështje është thjesht një rast i uninstalling dhe reinstalling software, dhe në shumicën dërrmuese të rasteve nuk ka pasur përsëritje të këtij mesazhi dyshim bezdisshëm.

#24 Dritaret 10 Përditësime të detyruar të krijojnë portal për junkware

Windows 10 forced updates create portal for junkware

Dritaret 10 Përditësime të detyruar të krijojnë portal për junkware

Dritaret 10 nuk i jep përdoruesit një zgjedhje kur është fjala për informatat më të reja të sistemit. Kjo automatikisht pranon ato. Nga njëra anë kjo ndihmon kompjuteri shkoni në lidhje me biznesin e tij në përputhje me rrethanat e përditësimit. Ajo gjithashtu siguron se kompjuteri është deri në datën në arna të sigurisë, por përditësimin automatik mundëson Microsoft për të detyruar-ushqyer praktikisht çdo gjë që dëshiron mbi PC një përdorues apo pajisje të lëvizshme.

Zgjidhje

Ka të vërtetë nuk ka fix për këtë, nëse ju bordit të Windows 10 Ndërmarrje, Zgjidhja e Microsoft-it të biznesit që lejon përdoruesit të lejojë apo refuzojë përditësimet.

#25 Dritaret 10 Nuk lirë më

Windows 10 not free any more

Dritaret 10 Nuk lirë më

Kjo nuk është aq shumë një problem si ajo është një paralajmërim i butë. Dritaret 10 do të jetë në dispozicion si një përmirësim të lirë, por vetëm për një vit. Pas kësaj ajo retails për $119.

Zgjidhje

Një vit ndjehet si një kohë të gjatë, por në botën e teknologjisë është një injoroj një sy, kështu që nuk e vënë këtë të përmirësuar jashtë për një kohë të gjatë … vetëm kohë të mjaftueshme për të le të Kinks fillestare merrni sheshuar.

Postimet e ngjashme

Lini një Përgjigje

Lidheni me ne

Abonuar në gazetën tonë

Kategoritë

3 Fishekzjarre Facebook 0 Pin Ajo Share 3 Eksitim 0 Reddit 0 3 Fishekzjarre ×