25 Заеднички прозорци 10 Проблеми и како да ги надминете

3 Согорувачи 3 Согорувачи ×

windows 10 problems and solutions

Windows 10 сега е достапен од неколку дена сега на сите и многу корисници веќе се за известување многу проблем со инсталација, звук, итн безбедност. Овој пост ќе зборуваме за Windows 10 проблеми и како да ги поправам.

#1 Windows 10 Систем барања

Windows 10 settings and control

Ова е повеќе од вовед, но тоа е важно да се знае, ако сакате да се спречи непотребното прашања по инсталација. Вашиот компјутер треба да биде до par со одредени стандарди. Еве ги спецификациите на Microsoft бара:

  • А процесор на 1 гигахерците (GHz) или побрз
  • 1 Gigabyte (GB) (32-малку) или 2 GB (64-малку) RAM меморија
  • 16 GB слободен простор на хард дискот
  • Microsoft DirectX 9 graphics уред со WDDM возачот
  • А сметка на Microsoft и интернет пристап

#2 Windows 10 нема да го симнете

Windows 10 won’t download

Windows 10 нема да го симнете

Корисниците кои имаат Windows 7, 8 или 8.1 би требало да биде во можност да ја преземете Windows 10 автоматски со кликнување на иконата со надградба во системската лента на лентата со задачи. Меѓутоа, некои корисници имале тешкотии со преземање, или не се овластени да го симнете уште (Мајкрософт е Почнуваме надградби постепено така на интернет не се скрши).

Решение

Во повеќето случаи,, проблемот се соочуваат поради тековната верзија на Windows не е целосно ажурирани, и работи на Windows Update решава проблемот.

Ако тоа не успее, можете да го заобиколи проблемот со користење на Windows на Microsoft 10 медиуми преземете алатката. Тоа ќе преземете .ISO датотека на оперативниот систем, кои можат да се вчитаат на USB диск или DVD за да потоа го инсталирате оперативниот систем од нула.

#3 Windows 10 Проблеми со активирањето

Windows 10 Activation issues

Windows 10 Проблеми со активирањето

Веројатно повеќето основниот проблем што корисниците се за известување во раните денови на Windows 10 потешкотии при активирање на софтвер, откако таа е инсталиран. Тешко е да се замисли фундаментално прашање од ова, и природно ова доведе до некои прилично раздразливи одговори на интернет форумите во текот на последниот ден или така.

Меѓутоа, фрустрирачки проблеми со активирањето иако несомнено се, во случај на Windows 10 можно е тие да се решат релативно безболно. Всушност, Microsoft јавно истакна дека сите прашања поврзани со активирање всушност треба да се реши во рок од неколку минути. Ова обично се пријавени да биде случај кај Windows 10 заедница, но некои корисници имаат сепак искусни трајни проблеми. Секогаш ќе има аномалии со верзија на софтверот на оваа комплексност, иако, и несомнено е препорачливо пат за оние кои се соочуваат со овој проблем е едноставно да инсталирате и обидете се повторно.

#4 Windows 10 Автоматските ажурирања се

Windows 10 Automatic updates

Windows 10 Автоматските ажурирања се

Многу луѓе изразија загриженост во врска со новата политика ажурирање на Microsoft. Ажурирања на Windows 10 се задолжителни, па не можете да се вратиш на симнување и инсталирање на нив. Тоа треба да значи дека треба стабилна софтвер со најновите закрпи и безбедносни поправки, но понекогаш тоа се случува да предизвика проблеми. Ние веќе видено баговите и несреќи предизвикани од конфликтот помеѓу Windows Update и најновите возачот Nvidia е, иако ова прашање беше брзо фиксен. Чудните бубачки неизразен преку тестирање на Мајкрософт е неизбежна.

Работни околини

Ако се упатат кон овој Страница поддршката на Microsoft ќе најдете упатства за деинсталирање несакан возачот или ажурирање. Вие исто така ќе се најде на "Прикажување или криење на надградби" смена пакет. Го преземете, отворете го, допрете Сокриј надградби, и потоа проверете го ажурирања не сакате да се инсталира автоматски. Секогаш може да се врати за да го подоцна и допрете Прикажи ги скриените надградби а потоа Отстранете сè што сте одлучиле дека сакате да го инсталирате по сите.

Можете да употребувате заштитен ѕид да го блокира ажурирање на сервисот и да спречи таа ажурирање автоматски. Проблемот со ова е дека Microsoft има политика на прекинувањето на пристапот до идните надградби, освен ако не ја прифати надградби кои доаѓаат преку во рок од еден месец. Пристап ќе биде обновено, ако подоцна ја прифати надградби ќе се блокира, така што се уште може да биде начин за купување на некои време за да дознаете како стабилна ажурирањето е.

#5 Windows 10 Звук проблеми

Windows 10 Sound problems

Windows 10 Звук проблеми

Ако имате проблеми со инсталирањето на возачот Realtek, не се добие целосна аудио искуство со VIA HD Audio, или имаат проблеми со Conexant аудио, има заобиколи за да го пробате.

Ајде да ги погледнеме овие три прашања во обратен редослед. Проблем со Conexant аудио значи дека може да се слушне нема звук во Windows 10 иако се ' се појавува треба да се работи правилно. Иако ова е под истрага, Мајкрософт сугерира трчање msconfig.exe и се упати кон табот говорница. Кликнете на копчето Напредни опции, проверете Максимална кутија меморијата и го постави на вредноста на 3072.

Заобиколи

Ако имате VIA HD аудио и најдете дека може да се слушне само звукот од одредени апликации, има различни заобиколи за вас. Отвори уреди за репродукција, десен клик на уред за аудио излез и го постави како уред за стандардно. Со ова направено, изберете го уредот, хит Својства, се движи до табот Додатоци и да го провери ги оневозможите сите подобрувања опција.

Конечно, Ако се соочува со проблематична Realtek аудио возачот инсталација — посебно на 0x000005b4 грешка — може да се обидете да се заобиколи објавени во Камен библиотека Поддршка. Има водич за користење на Group Policy Editor да се даде на возачот веќе да се инсталира, или можете да го симнете регистар датотека да се стави на нови поставки во место со само неколку кликнувања. Откако ова е направено, тогаш може повторно да се обиде инсталирање на возачот.

#6 Windows 10 принудени надградби причина паѓање на системот

Windows 10 Crash

Друг проблем предизвикан од страна на принудени надградби е дека тие може да сруши вашиот компјутер.

Решение

Рестартирање на вашиот компјутер треба да се утврдат дека од случај до случај основа. Можете исто така може да деинсталирање на возачот кој предизвикува проблеми.

#7 Windows 10 Хром прашања

Windows 10 Chrome issues

Windows 10 Хром прашања

Многу корисници, исто така, се за известување на почетокот проблеми со Хром пребарувачот. Иако Microsoft се обидува да се препакува нивните сопствени напори за пребарување на интернет со пуштањето на работ пребарувачот, ова е несомнено уште лоши вести за корпорација. Хром има стекнато многу популарност со хардкор корисници на интернет, а тоа се токму оној вид на луѓе кои се природно, најверојатно, биле рано adopters на оперативниот систем Windows.

За жал, многу корисници Хром прелистувач се доживува Цела серија на проблеми, со bogging и забавувањата на софтвер се смета особено преовладува. Се чини дека за некои преземаат содржини од интернет на прелистувачот Chrome, процесор-интензивни задачи како што се видео едноставно не работат, како што треба.

Ова секако ќе биде проблем дека Microsoft работи на текот на времето, но рана заобиколи за сите прашања Chrome искуство е да се убие сите екстензии поврзани со прелистувачот. Како и со сите проблеми поврзани со Windows 10, на предлог на деинсталирање и инсталирате на понатамошно Chrome исто така, е познат еден, и едноставна техника која може да помогнат во ублажувањето на сите потешкотии.

#8 Windows 10 принудени надградби предизвика софтвер судири

Windows 10 forced updates cause software clashes

Windows 10 принудени надградби предизвика софтвер судири

Присилна надградби се далеку од најтешко аспект на Windows 10. Уште еден проблем кој може да се случи е кога ажурирање на Windows се совпаѓа со софтвер за управување на возачот ажурирање на трети лица. Ова може да предизвика несреќа. Софтвер за трети лица може да биде запрено, но за ажурирање на Windows не може да.

Заобиколи

Вашата најдобра најпаметно ти е деинсталирање трети возачот управување партијата и да им се овозможи на Windows да се грижи за сите ажурирања на системот, која дава Microsoft власт над производи друга компанија.

#9 Windows 10 Исчезнува Омилени

Windows 10 Disappearing favorites

Windows 10 Исчезнува Омилени

Internet Explorer е еден од најпознатите злогласниот парчиња софтвер во светот, и Microsoft беше доста обврзани да го ажурирате порано отколку подоцна. Тоа не е изненадување, тогаш тоа го има издадено нова Работ пребарувачот, и почетокот на одговор на оваа програма е тоа што тој е значително подобрена во споредба со својот претходник Internet Explorer.

Меѓутоа, некои корисници се искусни проблеми со лоцирање на нивната листа на омилени, кои би требало да бидат мигрирани во текот директно од постоечките Internet Explorer обележувачи. Меѓутоа, во повеќето случаи, тоа е едноставно прашање идентификација. Со цел да се лоцираат омилени на Edge, тоа е само потребно да го отворите менито, а потоа кликнете на "Settings". Движете се надолу за да се "Увоз Омилени’ од друг пребарувач, изберете пребарувач, кој се користеше претходно, и на крај кликнете на "Увоз". Ова треба веднаш да го реши проблемот.

#10 Windows 10 Cortana не работи

Windows 10 Cortana not working

Windows 10 Cortana не работи

Некои Windows 10 корисници се има проблеми со добивање на Cortana да работат. Некои луѓе се пораки кои Cortana не е достапна во нивниот регион или јазик, и покрај тоа што во регионот со поддршка и помош на поддржан јазик. Други, пак, се најде Cortana не е стандардно, или не работи правилно.

Заобиколи

Прво на сите, хит Почеток > Cortana > Лаптоп и можете да ја префрлате Cortana и исклучување.

Погледнете во Подесувања > Време & јазик. Вие треба да бидете сигурни дека сте користење на еден од овие јазици - кинески (Поедноставен), Англиски (На Велика Британија), Англиски (САД), Францускиот, Италијанскиот, Германски, и шпански, и дека вашиот говор јазик пакет е инсталиран. Исто така ќе треба вашата земја или регион да биде Кина, Франција, Германија, Италија, Шпанија, Велика Британија, или САД.

#11 Windows 10 OneDrive променливи нема

Windows 10 OneDrive placeholders gone

Windows 10 OneDrive променливи нема

Мајкрософт го смени начинот на кој таа услуга облак бекап, OneDrive, работи во Windows 10. А многу луѓе се иритирани да се најде дека местата за чување,, кои се во основа прегледи на поединечни фајлови сочувани во облак, се отстранети. Наводно, ова е направено, бидејќи некои луѓе се збунети од местата за чување, и мислеше дека датотеки се зачувани локално. Системот е сега врз основа на селективен синхронизација, која не е задоволна некои луѓе кои сакал да биде во можност да ги синхронизирате поединечни фајлови, особено кога се работи на уреди со ограничен простор за складирање.

Работни околини

Одат преку веб прелистувачот и да се најде на поединецот датотеките што сакате.

Вие би можеле да го сајтот како вози во датотека Explorer. Логирајте се за да OneDrive на вашиот интернет пребарувач и кликнете на Додадени фајлови: тогаш копија број на ЦИД (ќе каже CID = проследено со бројот во полето за адреса). За овој пример да речеме дека CID = 435rty. Отворен File Explorer, одат на Овој компјутер, и кликнете Мапа мрежа диск, избере писмо и потоа ставете во "https://d.docs.live.net/435rty". Каде 435rty е вашата ЦИД број. Повторно поврзете на знак-во треба да се проверат. Ќе треба да се најавите, но тогаш ќе бидат во можност да пристапите до вашиот OneDrive преку File Explorer, но да се предупреди - тоа е малку бавен.

Забелешка : Ова е уште една работа во тек, па ако тоа е важно за вас, да му кажете на OneDrive тим во врска со тоа. Вие може да дава предлози на OneDrive веб-страница. Тие може да донесе променливи или некој алтернативен назад во иднина ажурирање.

#12 Windows 10 Папка успеваат

windows 10 folder fail

прозорци 10 папка не успеваат

Некои рани Windows 10 корисници се сугерира дека Windows 8 е супериорен во однос на новиот оперативен систем на еден поглед. Е-апликација која е вклучена во Windows 10 моментално не им овозможи на корисниците да се создаде потпапки при организирањето на постоечки e-mail. Иако ова може да се смета за нешто тривијално прашање од страна на многу корисници, моментално нема решение за овој жалбен навод.

#13 Windows 10 Прашање пошта

Windows 10 Mail issue

Многу од луѓето кои го погледне Windows 10 велат дека Windows Mail достапни на верзија 8.1 беше супериорен. Тоа е затоа што можете да креирате папки и подпапки, кое не можете да го направите со стан на пошта во Windows 10 (барем засега). Луѓето кои сакаат да се направи повеќе е-мејл измената се користи наместо Thunderbird, која работи добро со Windows 10.

#14 Windows 10 вишокот прашање потрошувачката на пропусниот опсег

Windows 10 excess bandwidth consumption issue

Windows 10 вишокот прашање потрошувачката на пропусниот опсег

Во Windows 10 Функција Оптимизација ажурирање на испорака што е овозможено стандардно. Проблемот е во тоа што оваа функционалност автоматски користи домаќин на компјутери и интернет сообраќај во рамките на пренос на новости за други Windows 10 PC корисници

Решение

Windows 10 Корисниците можат да изберат да се претвори-оф рачно функција, задржувајќи значајни пропусен опсег за витално значење активности. За да го деактивирате Windows Update испорака Оптимизација, следете ги чекорите подолу:

Чекор 1: Отворен Settings

Чекор 2: Отиди до делот на Windows Update

Чекор 3: Изберете Напредно

Чекор 4: Изберете го Изберете како ажурирања се доставуваат избор

Чекор 5: Поставете го вклучите на Off

По инсталирањето на Windows 10, корисниците треба да се забележи дека Добивај ажурирања од Мајкрософт, и да добијат ажурирања од и испратите ажурирање на е поставена по дифолт да компјутери на мојата локална мрежа, компјутери и персонални компјутери на интернет.

Microsoft изјави дека карактеристика на Windows Update испорака подесување не ќе мора да забавување на домаќин компјутер интернет конекција, но ќе ги користат само ограничен пропусен опсег.

#15 Windows 10 Поврзување прашања

 

Windows 10 Connectivity issues

Windows 10 Поврзување прашања

Некои Windows 10 корисниците исто така се жалат дека Wi-Fi е кроење на редовна основа. Ова не е невообичаено со било кој оперативен систем или машина, но во случај на Windows 10 имало проблеми со повторното. Ова, всушност, не е особено невообичаено прашање во повеќе верзии на Windows, и одредување на тоа едноставно бара просто се рестартира. Ова беше претходно проблем со Windows 7 и Windows 8, и е нешто што треба да се реши прилично јасна мода.

Тоа е, исто така, се смета од страна на некои рано adopters на Windows 10 дека оневозможување на Wi-Fi споделување овозможува безжично поврзување била значително постабилна. Ова заобиколи не е официјално потврдено од страна на Microsoft, но ако Wi-Fi се чини дека е проблем тогаш оневозможување на споделување во Windows 10 би можело да биде краток рок фикс.

#16 Windows 10 Wi-Fi нестабилна, бавен, или не ќе ги поврзе

 Windows 10 Wi-Fi unstable, slow, or won’t connect

Windows 10 Wi-Fi нестабилна, бавен, или не ќе ги поврзе

Многу Windows 10 корисници се за известување прашања со Wi-Fi. За некои луѓе тоа е бавен или наизменично капки врската, други имаат проблеми со добивање на Wi-Fi да работат на сите.

Заобиколи

Започнете со претворање на вашиот рутер и вашиот компјутер од време на време повторно.

Ако не можете да добиете Wi-Fi да работат на сите, тогаш можеби ќе имаат проблем со возачот. Проверете со производителот на Вашиот мрежен адаптер и бидете сигурни дека ја имате најновата возачот. Можеби ќе треба да го преземете на друг компјутер и да ја инсталираш преку USB флеш диск.

Осигурајте се дека вашиот рутер, исто така, има најновите firmware. Ќе го најдете на веб страната на производителот.

Оди до Подесувања > Мрежа & Интернет > Wi-Fi. Осигурајте се дека Поврзете се автоматски Обележувачите за мрежата што сакате да се поврзете.

Оди до Подесувања > Мрежа & Интернет > Wi-Fi > Управување со Wi-Fi > Управување со познати мрежи и изберете ја вашата мрежа, потоа кликнете Заборавете. Рестартирајте ја машината и внесете ги деталите мрежа за да се поврзете свежа.

#17 Windows 10 дели вашите Wi-Fi со контакти

Windows 10 shares your Wi-Fi with contacts

Windows 10 дели вашите Wi-Fi со контакти

Секогаш постои баланс за да се најде помеѓу практичноста и безбедноста, но некои луѓе се чувствуваат Мајкрософт го пречекорил границите со новата функција за Wi-Fi смисла. Основната идеја е во тоа што нуди лесен и автоматски начин да ги споделите вашите Wi-Fi лозинка (целосно заштитен) со контакти вовлечени во од Outlook, Skype, или Фејсбук. Проблемот е во тоа што вие не би сакале да се обезбеди пристап до Wi-Fi мрежа за да секој еден од вашите Фејсбук "пријатели".

Решение

Оди до Подесувања > Мрежа & Интернет > Wi-Fi > Управување со Wi-Fi и можете да ја префрлате споделување исклучување мрежа, или да изберете да го вклучите Outlook, Skype, или Фејсбук.

Вие исто така може да одлучи дали да се поврзете со мрежи делат од вашите контакти во тука, што е важно, затоа што, како што вели Microsoft, "Не заборавајте, не сите Wi-Fi мрежи се безбедни. "

Ако вашиот интерес е во врска со мрежата компанија, или некој друг на вашата мрежа не Залагајќи се надвор, тогаш можете да додадете текст "_optout" на вашата мрежа името (SSID), но Microsoft вели дека тоа може да потрае неколку дена за вашата мрежа за да се додадат на избрана од листата за Wi-Fi смисла.

#18 Windows 10 Bluetooth не функционира

Windows 10 Bluetooth not working

Windows 10 Bluetooth не функционира

Неколку Windows 10 корисниците имаат проблеми со добивање на Bluetooth за да работи правилно. Ова би можело да влијае на вашата тастатура, глувчето, слушалки, и се друго што се поврзува со вашиот компјутер преку Bluetooth.

Решенија

Оди до Подесувања > Уреди и бидете сигурни дека Bluetooth се toggled на.

Осигурајте се дека вашиот Bluetooth додаток е целосно наполнета и дека ќе се следниве процесот на спарувањето. Понекогаш мора да го држите копчето за да се направи уред видлив. Проверете со производителот за детали.

Има разумен шанса дека ова е проблем на возачот. Ќе сакате да проверете со производителот дека ја имате најновата возачот, особено ако сте скокање директно од Windows 7 да 10.

Неколку луѓе се изјасниле дека деинсталирање на возачот за уредот имаш проблем со, рестартирање на вашата машина, и потоа автоматски им се овозможи Microsoft го детектира и да ја инсталирате на возачот ќе го направи трик.

#19 Windows 10 Печатачот не реагира

 Windows 10 Printer not responding

Windows 10 Печатачот не реагира

Ако, после надградбата, ќе најдете дека вашиот печатач не работи, можеби ќе треба да почнат на целиот процесот на инсталација над.

Решение

Со цел да се обезбеди лесна конекција, што, на возачите на придружните хардвер, треба да се ажурира пред надградба. Бидете сигурни дека сте користење на печатач кој е компатибилен со Windows 10.

#20 Windows 10 не може да се отвори Windows Store или не може да го симнете апликации

Windows 10 can’t open Windows Store or can’t download apps

Windows 10 не може да се отвори Windows Store или не може да го симнете апликации

Се чини дека многу луѓе се работи во проблеми со Windows Store по надградба на Windows 10. За некои луѓе тоа не ќе се отвори на сите, за други тоа е невозможно да се докажува всушност преземете апликации или надградби стан. Постои шанса дека со одложувањето на стан преземања и надградби се резултат на зафатен сервери, но постојат некои работи што можете да се обидете:

Заобиколи

Прес Windows + R и потоа внеси exe во полето и притиснете Внесете. Ако тоа не функционира, тогаш избришете вашиот преземете задача и обидете се повторно. Некои луѓе велат дека тој работел за нив по неколку обиди.

Ако не можете да пристапите на Windows Store на сите тоа би можело да биде затоа што имаат погрешна претстава во регионот сет. Оди до Подесувања > Време & јазик и бидете сигурни дека ќе го наместите на земјата ти си, всушност, во.

Тоа е исто така вреди да се направат сигурни дека не се сведува на неточни поставувања време. Погледнете во Подесувања > Време & јазик и бидете сигурни дека сето тоа изгледа во право.

#21 Windows 10 Edge нема да проследување на музиката кога се минимизира

Windows 10 Edge won't stream music when minimized

Windows 10 Edge нема да проследување на музиката кога се минимизира

Бидејќи Edge е универзален стан, нејзиното дејствување е суспендиран кога се минимизирани. Ова е навистина досадно кога ќе се стриминг музика на него.

Не постои лек за ова, па можете едноставно треба да проследување на музиката од друг извор, ако планирате да го слуша додека го користите вашиот уред за други активности.

#22 Windows 10 Слабо екран осетлив на допир

Windows 10 Tricky touchscreen

Windows 10 Слабо екран осетлив на допир

Некои корисници преглед на Windows 10 на своите мобилни уреди велат дека екран осетлив на допир способности не се толку интуитивно функционална како тие треба да бидат. На пример, тоа е лесно да се пропушти на работ на прозорецот, кога се обидуваат да го повлечете, и некои од иконите се премногу мали за да се сфати со прстот рампа.

За жал, ова е само природата на ѕверот. Тука навистина не е многу различно од практиката, кои ќе ви помогнат да се надмине овој проблем претрупан.

#23 Windows 10 Досадни pop-up прозорци

Windows 10 Annoying pop-ups

Windows 10 Досадни pop-up прозорци

Конечно, социјалните медиуми корисници имаат пријавено дека кога се обидувате да инсталирате Windows 10 дека тие се соочуваат особено иритирачки порака. Овој pop-up прозорец нуди некои од најмалку корисни совети кои било софтверска компанија досега понудени кое било од неговите корисници. Прозорецот во прашање едноставно наведува дека "Нешто се случуваше", а потоа ги разработува овој концепт со која се наведува дека “Нешто се случуваше – Microsoft – Нешто се случило. "

Секако ова се сретна со многу радост и мем-создавање на социјални медиуми, но и покрај контроверзите и забавен дека многу луѓе кои произлегуваат од оваа грешка, во пракса тоа не е навистина голем проблем. Circumnavigating ова прашање е само случај на деинсталирање и инсталирате на понатамошно на софтвер, и во огромното мнозинство на случаи нема повторување на овој признаеме досадни порака.

#24 Windows 10 присилна надградби се создаде портал за junkware

Windows 10 forced updates create portal for junkware

Windows 10 присилна надградби се создаде портал за junkware

Windows 10 не им даде на корисниците избор кога станува збор за системот за надградби. Тоа автоматски ќе ги прифаќа. Од една страна, тоа им помага на компјутерот за својот бизнис на ажурирање на соодветно. Таа, исто така осигурува дека вашиот компјутер е до датумот на безбедносни закрпи, но овозможува автоматско ажурирање на Microsoft да ги принуди-хранат речиси се што сака преку компјутер на корисникот или мобилен уред.

Решение

Има навистина нема лек за ова, освен ако не се качи на Windows 10 Претпријатие, Бизнис решение Мајкрософт, кој овозможува на корисниците да дозволи или одбие надградби.

#25 Windows 10 не се ослободи повеќе

Windows 10 not free any more

Windows 10 не се ослободи повеќе

Ова не е толку проблем, како што е благо предупредување. Windows 10 ќе биде достапен како бесплатна надградба, но само за една година. По тоа што за Продажба $119.

Решение

Една година се чувствува како долго време, туку и во светот на технологијата тоа е едно трепкање на окото, па не се стави оваа надградба надвор премногу долго … само доволно долго за да ги споделите со почетна kinks се испеглани.

Поврзани Мислења

Напишете коментар

Поврзете се со нас

Претплатете се на нашиот билтен

Категории

3 Согорувачи Фејсбук 0 Пин Тоа Сподели 3 Твитер 0 Reddit 0 3 Согорувачи ×